Vagyis a várost irányító Csőzik László jó ügyészségi kapcsolatai ellenére is van remény arra, hogy kiderüljön: pontosan kik és milyen – vélhetően politikai – céllal végeztek illegális adatgyűjtést érdi önkormányzati képviselőkről.
Tavaly február 3-án, az országgyűlési választási kampány hivatalos kezdete előtt nem sokkal a Momentum érdi szervezetéhez és annak egyik vezetőjéhez, Lengyel Péter önkormányzati képviselőhöz közelállónak tartott Érdi Igazmondó nevű közösségi oldalon érdi önkormányzati képviselőkről olyan adatok jelentek meg, amelyek megszerzését és felhasználását a jogszabály szigorú feltételekhez köti. A gyanú szerint azonban a közösségi oldal által publikált adatok megszerzése jogellenesen történt.
Mint kiderült, az adatszerzés a Takarnet Ingatlannyilvántartó rendszeren keresztül történt, és az önkormányzatban kisebbségben lévő kormánypárti és ellenzéki politikusokat érintett.
Az ingatlannyilvántartó rendszert működtető Lechner Tudásközpont Nonprofit Kft. minden lekérdezést naplóz. Ebből a nyilvántartásból az derült ki, hogy
2021. szeptember 14. és 2022. február 3. között tucatnyi alkalomnál is többször kerestek rá az önkormányzati képviselőkre, méghozzá személyes adataik felhasználásával.
A nyilvántartásból az is kiderült, hogy egy fővárosi kerület polgármesteri hivatalának egyik munkatársa élt vissza hivatali jogkörével, aki felszámolási eljárásra hivatkozva gyűjtött adatokat több alkalommal is. Hasonlóképpen vett részt az adatgyűjtésben a Pest Megyei Kormányhivatal egyik alkalmazottja is.
A gyanú szerint az adatgyűjtés politikai indíttatású lehetett, ugyanis az adatgyűjtéssel érintetteknek nem volt semmilyen ügyük az említett hivatalokban, ami alapján esetleg indokolt és legfőképpen törvényes lehetett volna az ellenük irányuló akció. Ha ez így volt, akkor
olyan illegális adatgyűjtés folyt érdi politikusok ellen, amire Érd történetében még nem volt példa.
Az adatgyűjtés egyik áldozata a jogi és ügyrendi bizottság korábbi elnöke, akit a baloldali többség azóta leváltott ebből a pozícióból és a frakcióból is kizárta.
A gyanú szerint az illegális eszközökkel megszerzett adatok a tavalyi választási kampányban a DK-s Bősz Anettet, Csőzik László polgármester feleségét támogató Érdi Igazmondó nevű közösségi oldalhoz kerültek. Az oldal a hírek szerint közel állt a momentumos Lengyel Péterhez, a Csőzik László többségét adó érdi baloldali frakció vezetőjéhez. Az bizonyos, hogy az oldal bejegyzéseinél rendre Lengyel volt az első, és legtöbbször egyetlen kommentelő. A Momentum politikusa többször osztotta is ezeket az érdi kormánypárti politikusokat rágalmazó, őket lejáratni szándékozó posztokat. Az illegális adatgyűjtési botrány kirobbanása után viszont az oldal üzemeltetője előbb az adatgyűjtés információit nyilvánosságra hozó bejegyzést törölte, majd ezután a teljes oldalt megszüntette.
Az újra elrendelt nyomozás azonban fény deríthet a teljes ügyre.