Tíz év alatt jelentősen csökkent a nélkülözők és a szegénységnek kitettek száma

Tíz év alatt jelentősen csökkent a nélkülözők és a szegénységnek kitettek száma

Baloldali politikusok, elemzők és a „független-objektív” média rendszeresen visszatérő állítása, hogy a vidéki választók szerencsétlenek és buták, a saját érdekeik ellen szavaznak, mivel a lakosság döntő többsége rettenetes mértékben szegényedik. Lehetséges, hogy akik megvetően szoktak nyilatkozgatni az érdekeiket fel nem ismerő szavazókról, valójában egy párhuzamos valóságban élnek?

Az említettek rendszeresen írnak az ország kettészakadásáról, a növekvő szegénységről, a 99 százalék romló helyzetéről, aláírásokat gyűjtenek a munkanélküliek ellátásának meghosszabbításáról stb. Ezt annyiszor elmondták, leírták már az állítólag nem létező, egyébként nagy példányszámban olvasott ellenzéki sajtóban, hogy nagyon sokan, értelmiségiek is, ezt már axiómaként elfogadják.

Mi ezzel szemben a valóság?

Az, hogy az Európai Unióban egységes módszertan, egységes sztenderdek szerint mérik a szegénységet. Az Eurostat összehasonlítható adatai szerint pedig az uniós országok közül Magyarországon csökkent az egyik legnagyobb mértékben a szegénység.

Míg 2010-ben, a második Orbán-kormány hivatalba lépésekor az Európai Unió statisztikai hivatalának adatsorai szerint a mélyszegénységben élők aránya 23,4 százalék, azaz az egyik legrosszabb volt az unióban (a baloldali értelmiség ebben az időben persze nem jajveszékelt…), addig ez az adat mára 8,7 százalékra csökkent, amivel az első tízbe került az ország.

Tehát a Gyurcsány-korszak végén háromszor annyian éltek súlyos anyagi nélkülözésben, mint 2020-ban.

De beszéljenek a számok! A KSH adatai alapján 2010-hez képest:

  • 1,3 millióval kevesebb embernek van fizetési hátraléka,
  • négymillió emberrel többnek van pénze váratlan kiadásokra,
  • egymillió emberrel többnek van személygépkocsija,
  • 1,7 millióval több ember tud rendszeresen húst fogyasztani,
  • 2,5 millió emberrel több tud elmenni legalább egy hétre nyaralni,
  • 680 ezerrel csökkent azok száma, akik nem tudják fűteni a lakásukat.

Ebben a javulásban szerepet játszott, hogy az Unióban nálunk nőtt a második legnagyobb mértékben a foglalkoztatottság, és az Eurostat adatai szerint ma már nálunk feleannyi az alacsony munkaintenzitású háztartásokban élők száma, mint az Unió átlagában.

2012-ben a nyugdíjasok 18,6%-át, 2020-ban 6,7%-át érintette a súlyos anyagi nélkülözés.

2012-ben 78,1 százalék volt a nélkülözésben élő romák aránya, ami 2019-re 30,1 százalékra csökkent, de a járvány alatti visszaesés súlyosabban érintette a romákat, és 2020-ra ismét 46,3 százalékra nőtt.

Az adatokból egyértelműen látszik, hogy a polgári kormány gazdaságpolitikájának köszönhetően sokkal több embernek sikerült kitörnie a szegénységből. Mivel Magyarország az elsők között érte el a járvány előtti gazdasági teljesítményét, egyértelmű, hogy a 2021–22-es szegénységi adatok jóval kedvezőbbek lesznek a 2020-asnál, és gyorsabban javultak az uniós országok többségének az adatainál.

A gazdasági előrejelzések szerint Magyarországon az elkövetkező években tovább nő a foglalkoztatottság, erőteljes bérnövekedés várható, és a gazdasági felzárkózásunk az unióhoz gyorsulni fog. Ezen az úton kell tovább mennünk, nem szabad visszafordulnunk!

Révész Máriusz

országgyűlési képviselő, szociológus

(Forrás: index)

erdihirek.hu

Mégis lesz nagyberuházás Sóskúton!

Az elmúlt hetekben Sóskúttal kiemelt hírként foglalkoztak az országos híroldalak a tervezett akkumulátor üzem kapcsán. A szomszédos települések, Érd és Tárnok baloldali vezetése a szélsőjobbal összefogva akciózott, szervezett tüntetést. Ma Szijjártó Péter külügyminiszter fontos bejelentést tett, ami alapvetően befolyásolhatja a település jövőjét.

Mennetek kell!

„Sok minden korlátozható ma Érden: az átlátható működés, a közpénzek felhasználásának nyomon követése, a tisztességes és elfogulatlan tájékoztatás. A templom harangja speciel még nem.”

Aki ott volt és aki nem

A 2019 őszétől megváltozott önkormányzatban a helyi Fidesz-KDNP frakció is tette a dolgát. Politikai szempontból az egyik legfontosabb feladatunk és felelősségünk az volt, hogy egyben maradjon a táborunk és megmutassuk: mi vagyunk többen a városban.