Szögezzük le elöljáróban: a közösségi tervezés önmagában nem ördögtől való! Sőt, alapvetés egy 5-15 éves városfejlesztési terv előkészítése során. Bejáratott módszertana van, és rengeteg pozitív példát lehet felsorolni, ahol ezzel sikerrel jártak.
Az tehát mindenképpen pozitív fejlemény, hogy nem csak „legyártat” egy tervezési dokumentumot a városvezetés, hanem legalább úgy tesz, mintha fontos lenne a város lakóinak véleménye. És itt körülbelül meg is állhatunk a pozitívumok számbavételénél.
A megválasztott önkormányzati képviselők is csak a polgármester közösségi oldaláról és a helyi propaganda médiából értesülhettek arról, hogy a városvezetés egy legfőképp külföldi pénzekből működő NGO-ra bízta a folyamatot.
„Közösségi Gyűlést” szeretnének szervezni Érden, ami azt jelenti, hogy „véletlenszerűen” kiválasztanak 50 érdi polgárt, akik majd megvitatják és a végén javaslatot tesznek arra, hogy mit és hogyan kellene fejleszteni Érden.
Ha a paraván mögé nézünk, akkor elsőre az tűnik fel, hogy a szervező alapítvány eddig a fővárost és Miskolcot elfoglaló baloldali városvezetéseknek szervezett ilyen „véletlenszerűen” kiválasztott csoportokkal „Közösségi Gyűléseket”. Aminek a vége valahogy mindig az lett, ami a szokásos balliberális mantrákat tartalmazza: legyen több darázs-garázs, méhlegelő, vakondpark, stb. Amikkel nem lenne semmi gond, ha már kész, vagy majdnem kész lenne a város.
De erről, ugye, szó sincs.
Előbb többek között a hulladékszállítást kellene zökkenőmentessé tenni, utána jöhetnének a vakondparkok.