Az átlagos bruttó kereset így már 492.800, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 504.700 forint, a nettó 327.700 forint volt – ismertette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A kedvezményeket is figyelembe véve a nettó átlagkereset 337.200 forintot ért el, 9,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A decemberi 7,4 százalékos inflációval számolva a reálkeresetek 2,1 százalékkal nőttek.
A bérstatisztika másik fontos mutatószáma az úgynevezett mediánbér, amely azt a fizetést mutatja, amelynél ugyanannyi dolgozó keres többet, mint ahányan kevesebbet. A bruttó mediánbér tavaly decemberben hajszál híján 380 ezer forint volt.
A bérek 108 hónapja töretlenül emelkednek Magyarországon – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. Bodó Sándor kiemelte, hogy Magyarországon jelenleg munkaadó és munkavállaló barát az adópolitika. Az adók és a hozzájárulások az elmúlt években folyamatosan csökkentek. Így pénz maradt a vállalatoknál, amelyből magasabb munkabért tudtak fizetni, illetve fejleszthettek, újabb munkahelyeket teremtve.
Az idei évben a keresetek emelkedésének gyorsulására számítanak kommentálták az elemzők a tavaly decemberi kereseti adatokat. Szerintük a 2022 elejétől érvényes, 20%-os minimálbér emelés mellett nagyjából 15 százalékos átlagbér emelés lehet valószínű. Hisz a minimálbérek emelése általában magával hozza mindenki fizetésének emelését.
A munkavállalók, bérből és fizetésből élők jövedelme tehát többet ér majd, mint a tavalyi évben. Szakértők szerint fontos, hogy a béremelések folytatódjanak, különösen azon ágazatokban, ahol ez az elmúlt időszakban kevésbé volt jellemző.
Van tehát, amit megvédeni az áprilisi választásokon.