Az országosan azóta is egyedülálló ifjúsági önkormányzat létrehozásának deklarált célja az volt, hogy az érdi ifjúságot – a pártpolitizálást szigorúan megtiltva – a város közügyeinek tevékeny szereplőjévé és aktív résztvevőjévé tegye.
Az egy éves mandátummal rendelkező testület tagjait – a diákpolgármestert, a diák-alpolgármestereket és a képviselőket – 2015 óta minden év szeptemberében az érdi középiskolákba járó tanulók titkos szavazással választják. A voksolást egy egy hónapos intenzív kampány előzi meg, amely kicsinyített és persze jóval szelídebb változata a politikai pártok országos kampányainak. A középiskolák indítják a jelölteket, akik a saját közösségeiken kívül a többi intézmény tanulójának szavazatait is igyekeznek megszerezni. A kampány és a szavazás tisztaságát etikai bizottság és a polgármesteri hivatal jegyzője felügyeli.
A megválasztott testület évi 10 millió forint felett rendelkezhet, amelyet az érdi diákság közcéljaira szabadon költhet el – természetesen szigorú elszámolás mellett.
A diákpolgármester legfontosabb jogosítványai közé tartozik, hogy jogosult előzetes konzultációra megkapni és véleményezni a város közgyűlése elé terjesztendő, az érdi diákságot érintő előterjesztéseket. A diákságot érintő ügyekben tanácskozási joggal vehet részt a közgyűlés ülésein, valamint a bizottsági üléseken. Szót kérhet az érdi diákságot érintő napirendek esetében, illetve a diákképviselő-testület felhatalmazása alapján jogosult az érdi diákságot érintő kérdésben javaslatot benyújtani a polgármesternek.
Az ifjúsági önkormányzat megalakulásának, megválasztásának és működésének, valamint az önkormányzat és az ifjúsági önkormányzat együttműködésének alapvető kereteit az úgynevezett Alapokmány írja le részletesen.
Az első érdi ifjúsági önkormányzati választást 2015 szeptemberében a Gárdonyi Géza Általános Iskola és Gimnázium diákja, Tomka Lilla nyerte, s Érd első diákpolgármestereként beírta magát a város történelemkönyvébe.

Innentől az ezt követő öt évben Borsányi Csilla, a Polgármesteri Hivatal ifjúsági referense segítette az Ifjúsági Önkormányzat tagjainak munkáját. A diákképviselők elmondása alapján túlzás nélkül állítható, hogy az ő szeretettel teli támogatása volt az egyik meghatározója az IFÖ sikeres működésének. (A baloldal hatalomra kerülése után Borsányi Csillát leváltották, helyét a polgármester egyik titkárnője vette át.)
Az Ifjúsági Önkormányzatot a megalakulása után egy évvel máris nagy megtiszteltetés érte. Erdélyi Áron diák-alpolgármester ugyanis az érdi diákság nevében – Balogh Zoltán akkori oktatási miniszter mellett – beszédet mondhatott az Érden rendezett nemzeti tanévnyitó ünnepségen, amit élőben közvetítettek a közszolgálati csatornák.
Érd akkor baloldali képviselői – akik közül néhány a jelenlegi testületnek is tagja – az ifjúsági önkormányzat megalakítását is pártpolitizálásra használták fel. Csőzik László és társai tüntetőleg kivonultak az ifjúsági önkormányzat megalakulásáról szóló szavazásról. A legfőbb “kifogásukat”, amelyet hivatalosan a DK és az MSZP nevében fogalmaztak meg, érdemes szó szerint is idézni: az érdi diákság demokratikusan választott testületeként működő ifjúsági önkormányzat „nem foglalkozik azokkal, akik nem Érdre járnak középiskolába, vagy nem járnak középiskolába, és azokkal a fiatalokkal sem, akik munkanélküliként kezdik életüket”.
A baloldal éveken át folyamatosan bírálta, kritizálta a testületet, a programjait bojkottálta – kivéve azt az évi egy alkalmat, amikor a mandátumuk végére érő, leköszönő diákképviselők elköszöntek a közgyűléstől és ajándékkal lepték meg a városi képviselőket.
Csőzik László jelenlegi polgármester azonban többnyire ezeken sem vett részt.
Megválasztása után viszont azonnal szelfizett egyet az akkori testület tagjaival, mint az érdi diákok elkötelezett támogatója…