Az öregségi nyugdíjasok mellett az árvaellátásban, az özvegyi nyugdíjban, valamint a nyugdíjszerű ellátásban részesülők – összesen 2,56 millió ember – kapják meg idén az egyheti plusz juttatást.
Ez átlagosan 37 ezer forintot jelent. Összesen 77 milliárd forintba, a 13. havi nyugdíj teljes visszaépítése pedig így több mint 300 milliárdba kerül majd évente.
Aki bankszámlára kapja az ellátást, már február 12-én hozzájut a plusz összeghez. Postai kézbesítés esetén a februári ellátással együtt, február 12-től kézbesítik a postások a járandóságot.
A kormány a gazdasági újraindítási akcióterv részeként döntött arról, hogy fokozatosan visszaépíti a 13. havi nyugdíjat.
Novák Katalin közösségi oldalán feltöltött videójában reményét fejezte ki, hogy a 13. havi nyugdíj fokozatos visszaépítésének köszönhetően nő majd a nyugdíjasok mozgástere, és segít abban, hogy a koronavírus-járvány után visszatérhessen az életük a megszokott kerékvágásba.
A nyugdíjasok megszokhatták, hogy amikor nehezebb idők jönnek, és „összébb kell húzni a nadrágszíjat”, akkor a baloldali kormányok rajtuk spóroltak. Ezért szüntették meg a 13. havi nyugdíjat is – idézte fel a miniszter. Novák részletezte: A Bajnai-kormány a 13. havi ellátás helyett nyugdíjprémiumot vezetett be.
Amit azonban egyetlen baloldali kormányzati évben sem fizettek ki, mert nem tette lehetővé az ország gazdasági teljesítménye.
Ezzel szemben a jobboldali kormányzat idején már háromszor sor került nyugdíjprémium folyósítására is.
Novák Katalin elmondta: a prémiumrendszer a 13. havi nyugdíj visszaépítésével párhuzamosan is megmarad, és bízik abban, hogy az ország gazdasági teljesítménye lehetővé teszi majd, hogy a nyugdíjasok minél több alkalommal megkaphassák ezt a plusz juttatást is.